Eko-terrorysta deportowany do USA po dwunastoletniej ucieczce

10 sierpnia władze Kuby przekazały amerykańskim organom ścigania Josepha Mahmouda Dibee. Pięćdziesięcioletni dziś Dibee to oddany aktywista Earth Liberation Front i jej bliźniaczej organizacji Animal Liberation Front. W 1997 roku dopuścił się pierwszego aktu terroru. Dwanaście lat temu uciekł ze Stanów Zjednoczonych, jednak FBI konsekwentnie utrzymywało jego dane na stronach Interpolu. 9 sierpnia 2018 roku władze kubańskie zatrzymały go na lotniku w Hawanie, skąd miał udać się do Rosji. Już następnego dnia trafił w ręce FBI.

W 1997 roku Dibee wraz z czterema członkami współpracującej z Earth Liberation Front sub-organizacji The Family w lipcu 1997 roku dokonał podpalenia zakładu zajmującego się pakowaniem mięsa w miejscowości Redmont w stanie Oregon. Ten „akt krajowego terroru o podłożu ideologicznym”, jak opisują to amerykańskie organy ścigania, spowodował straty sięgające 1,2 miliona dolarów. To jednak nie koniec. Eko-terroryści kontynuowali swoją zbrodniczą działalność w Kalifornii, Kolorado, Waszyngtonie i Wyoming. W latach 1997-2001 The Family dokonało ponad 40 ataków terrorystycznych na terytorium Stanów Zjednoczonych narażając zdrowie i życie setek osób i powodując straty przekraczające 45 milionów dolarów. Celem ataków były fermy zwierząt hodowlanych, zakłady mięsne, ale również kurorty turystyczne.

W 1998 roku członkowie The Family wzniecili pożar w kurorcie narciarskim w Vail w stanie Kolorado, powodując starty wyceniane na 26 milionów dolarów. Co najmniej kilkanaście osób odniosło wówczas poważne poparzenia.

Władze amerykańskie przyznają, że tak sprawna współpraca z Kubą nie jest zbyt częsta, jednak nie jest również precedensem. Kubański minister spraw zagranicznych wydał specjalne oświadczenie, w którym podkreślił, że działanie jego kraju było konieczne i w pełni zgodne z prawem międzynarodowym oraz bilateralnym porozumieniem z USA.

Prokurator stanowy Oregonu podkreślił, że zarówno Earth Liberation Front, jak i AnimalLiberation Front są dobrze znanymi ekstremistycznymi organizacjami uciekającymi się do aktów eko-terroru. Już tego samego dnia, w którym Dibee został przywieziony do USA, stanął przed sądem, gdzie usłyszał zarzuty m.in. podpalenia, planowania zniszczenia instalacji energetycznej, posiadania materiałów wybuchowych oraz narażenia życia i zdrowia osób trzecich. Nie przyznał się do winy.

Joseph MahmoudDibee był przedostatnim ukrywającym się członkiem The Family. Na wolności pozostaje już jedynie JosephineSunshineOverraker, która według amerykańskich organów ścigania w 2001 roku uciekła do Europy.

FBI już dawno zdefiniowało eko-terroryzm i podjęło konsekwentną walkę uciekającymi się do zbrodni ekstremistycznymi organizacjami. Niestety podobnych praktyk wciąż brakuje w Europie gdzie członkowie m.in. Earth Liberation Front oraz AnimalLiberation Front wciąż dokonują ataków na niewinnych ludzi i całe przedsiębiorstwa.